Fundacja Kultury Bez Barier - Aktualności - Zakochaj się w teatrze

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Jesteś tutaj:Strona główna / Aktualności / Zakochaj się w teatrze

Zakochaj się w teatrze

Kultura bez barier w MCKiS

Aktor i scenarzysta Marcin Kwaśny w roli głównej, niepełnosprawni aktorzy-amatorzy w pozostałych rolach, a wszystko przeplatane licznymi brawami i rozmowami o teatrze, o miejscu jakie mogą i chcą zająć w nim osoby z dysfunkcją narządu wzroku i słuchu. Było spontanicznie, było pozytywnie, a każdy, kto przybył, miał nie tylko szansę obejrzeć profesjonalny spektakl, ale także samemu stanąć na scenie i, choć przez chwilę, stać się aktorem.

Spotkanie „Zakochaj się w teatrze” odbyło się wczoraj, 18.04.2012 roku w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Zostało zorganizowane w ramach cyklu „Zakochaj się w kulturze”, będącego częścią projektu „Poza Ciszą i Ciemnością” Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Od początku było wiadomo, że będzie ono wielkim eksperymentem – oto w jednej przestrzeni mieli spotkać się profesjonaliści i amatorzy, osoby pełnosprawne i z dysfunkcjami, by, nie znając się nawzajem, wspólnie tworzyć teatr, łamać bariery i czynić sztukę spod znaku X muzy platformą pozytywnej, inspirującej dla wszystkich rozmowy pozbawionej stereotypów, uprzedzeń i lęków. Zaczęło się od występu Marcina Kwaśnego, który zaprezentował fragmenty nagradzanego monodramu „Nienawidzę”, napisanego przez Marka Koterskiego. Występ opatrzony został audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących, wyświetlane były napisy dla niesłyszących i słabo słyszących, był też obecny tłumacz języka migowego, a na sali została zainstalowana pętla indukcyjna do wzmocnienia dźwięków w aparatach słuchowych. Wszystko po to, by każda osoba obecna na widowni miała takie same szanse, by mogła samodzielnie i  komfortowo odebrać sztukę, by stała się później kompetentnym partnerem w dyskusji.

A potem rozpoczęły się rozmowy, jak się okazało bardzo ważne rozmowy o dostosowywaniu teatru do potrzeb osób niepełnosprawnych, o ich oczekiwaniach i potrzebach, o świadomości tych potrzeb wśród osób pełnosprawnych, wśród aktorów, scenarzystów, ludzi teatru. Dopełnieniem słów były krótkie epizody teatralne wystawiane przez aktorów amatorów, przez osoby z dysfunkcją wzroku i słuchu gotowe poddać się ocenie profesjonalisty i zebranej na sali widowni. Dwie godziny minęły błyskawicznie, a gdy doszło do podsumowania padły słowa najważniejsze, że było warto, że wszyscy czuli się dobrze, że udało się zapomnieć o niepełnosprawności i że teatr może być w pełni dostępny dla osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu, zarówno tych stających na scenie, jak i siedzących na widowni.

Powrót do: Aktualności