Fundacja Kultury Bez Barier - Katowice - Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach - Kontrakt

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Kontrakt

W połowie lat 80.-tych „Kontrakt” był przede wszystkim opowieścią o Polsce nie mieszczącej się ani na wschodzie, ani na zachodzie ówczesnej Europy. Dziś jest już raczej rozmową o dwóch Europach – starej i nowej. To, co pozostało niezmienne, to jej nastrój budowany skrzącymi się dialogami, pełnymi absurdu, śmiejącymi się gorzko ze wszystkich złudzeń i stereotypów.

„Kontrakt”, powstał w połowie lat 80.-tych po upadku wzbudzonych przez Solidarność nadziei na wolną Polskę,  skłania widza do analizy lęków, urazów, sentymentów budzonych z jednej strony marzeniami o świecie lepszym, trwającym gdzieś za rogiem, a jednak niedostępnym, a z drugiej – brakiem nowych nadziei i pomysłów na sensowne życie. Sytuacja ta to powód odnowienia kompleksów, rozdrapania ran, wzbudzenia pretensji. Dwaj bohaterowie – młody i stary, dwa światy, dwa sposoby myślenia o życiu. Sztuka to dowód na trwanie dobrego, tradycyjnego teatru, w którym możliwa jest pełna dystansu mądra rozmowa o Polsce i świecie, rozmowa pozbawiona wulgaryzmów i epatowania złem.

 

 

Zdjęcie ze spektaklu

 

 

Premiera spektaklu z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących odbyła się 22 listopada 2013 roku.


Spektakl „Kontrakt” został przygotowany z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących w ramach projektu Teatr „Poza Ciszą i Ciemnością” Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” i Fundacji Kultury bez Barier dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 


 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo MKiDN