Fundacja Kultury Bez Barier - Poznań - Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu - Obsługiwałem angielskiego króla

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Obsługiwałem angielskiego króla

Niemal każdy, kto sięgnął choć raz po książki Bohumila Hrabala, dał się wciągnąć tej mieszaninie możliwego i absurdalnego, zwykłego i niecodziennego, zawsze zabawnego, pełnego swady i lekkości, a jednocześnie mądrego i to tą mądrością najwyższej próby – dyskretną, spokojną, dającą po stokroć szansę każdemu ciekawemu jej propozycji. Książki Hrabala czyta się łatwo, z przyjemnością i tak samo ogląda się spektakl w Teatrze Nowym.

 

Historia kelnera Jana została przeniesiona na deski teatru idealnie w duchu czeskiego mistrza pióra, reżyser nie pokusił się o własne interpretacje, aluzje, propozycje odczytania – jest tak, jak sobie to Hrabal wymyślił; czy, bardziej prawidłowo, jak to Hrabal spisał. Widzowie uczestniczą więc w farsie, w rzeczywistości z przymrużeniem oka, śmieją się dużo i szczerze, idą krok w krok z Janem przemierzając historie jego życia. I zanurzają się w czeski oportunizm, w którym nie ma obowiązków wobec społeczeństwa, narodu, ojczyzny – jest pojedynczy człowiek i jego pomysł na życie. Czy to dobry pomysł – konieczność odpowiedzi na to pytanie nie zostaje w spektaklu zasugerowana, ale oczywiście każdy może pokusić się o taką refleksję i to wtedy być może  da o sobie znać płynąca z książek Hrabala mądrość. Spektakl został opatrzony audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.

 

Zdjęcie ze spektaklu



Spektakl z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących odbył się 14 kwietnia 2013 roku.


Spektakl został przystosowany w ramach projektu Teatr „Poza Ciszą i Ciemnością” – edycja 2013 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 


 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo MKiDN