Fundacja Kultury Bez Barier - Warszawa - Teatr Rozmaitości - Nosferatu

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Nosferatu

Jest tak, jak w świecie wampirów być musi – mroczno, straszno, dużo niepokojących pisków, skrzeków i dramatycznych dźwięków kościelnych organów. Są też oczywiście ślady po ugryzieniu i krew, a wszystko w oprawie metafizyki z odrobiną psychologii w tle. Jest jednak też coś, co zaskakuje – to nie wampiry wysysają w tej sztuce krew z ludzi, robią to sami ludzie i są - jak się okazuje – skuteczniejsi od legendarnych krwiopijców. Są też chwile lżejsze, wręcz zabawne, szczególnie wyraźne w chwilach, gdy wampirze potrzeby zderzają się z ofertą współczesności, mało przyjaznej dla metafizycznego strachu i długich, ostrych zębów.

„Nosferatu” w reż. Grzegorza Jarzyny to jedna z najbardziej oczekiwanych premier ubiegłego sezonu. Wywołała falę dyskusji wokół fenomenu „nie –umarłych” – wampirów.

Czy dziś temat ten może być grany na serio, czy raczej z ironią?

Jakimi rekwizytami i symboliką posłużył się reżyser skoro odrzuca narosły na tej historii kicz – trumny, krzyżyki, czosnek?

Jaki jest wizerunek wampira współcześnie?

 

Zdjęcie ze spektaklu

 

Spektakl z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących odbył się  14 września 2013 roku.

 

Fundacja Kultury bez Barier jest partnerem Fundacji Generacja TR WARSZAWA w ramach programu "Audiodeskrypcja w TR - warsztaty wiedzy o teatrze dla niewidomych" współfinansowanego ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.