Fundacja Kultury Bez Barier - Warszawa - Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego - Madame

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Madame

Na początku była książka. Bardzo dobra książka, jedna z najbardziej poczytnych powieści końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Potem powstała sztuka teatralna. Bardzo dobra sztuka, przyciągająca widzów jak magnes. I choć książka i spektakl różnią się od siebie rozłożeniem akcentów, oba teksty są o tym samym. Opowiadają o niezgodzie na przeciętność, o tęsknocie za wolnością, o dojrzewaniu do miłości, o pełnej marzeń młodości, wreszcie o PRL-u, ale w sposób pozbawiony martyrologii.

 

Bohaterem „Madame” Antoniego Libery jest niepozorny na pierwszy rzut oka maturzysta, który stara się wyrwać z nijakości, z otaczającego go szarego tła. Pragnienie jest tak silne, że na swą przewodniczkę, na obiekt marzeń  wybiera najbardziej tajemniczą, nieszablonową i niezależną  osobę, jaką zna – nauczycielkę francuskiego i dyrektorkę szkoły, zwaną Madame. Sztuka, wyglądająca na początku jak opowieść o mniej lub bardziej niewinnych zabawach młodzieńca, przeistacza się w pełną napięcia historię rozgrywaną na kilku poziomach i dotykającą niemal wszystkich dziedzin życia. Wielką atrakcją sztuki są wzięte ze środka PRL-u zdjęcia oraz grana  na  żywo muzyka utrzymana w klimacie końca lat sześćdziesiątych.

 

Audiodeskrypcja - Izabela Natasza Czapska

Napisy dla niesłyszących - Izabela Künstler

 

zdjęcie ze spektaklu

 

Premiera sztuki z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących odbyła się 7 grudnia 2012 roku.

 

Przedstawienie teatralne z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących zostało zrealizowane w ramach projektu „W kulturze bez barier” dofinansowanego przez Urząd m. st. Warszawy.