Fundacja Kultury Bez Barier - Warszawa - Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie - Lot nad kukułczym gniazdem

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Lot nad kukułczym gniazdem

Po 32 latach na deski warszawskiego Teatru Powszechnego powrócił "Lot nad kukułczym gniazdem".
Współczesna wizja "kukułczego gniazda" - szpitala psychiatrycznego, została umieszczona we współczesnej Polsce, tej po przemianach demokratycznych, z gospodarką kapitalistyczną, z wolnością. W tej Polsce najlepsze miejsca zajmują najsilniejsi, najlepiej przyswajający sobie nowe reguły i normy, a nieprzystosowanie, chwile słabości, potrzeba bliskości to powód do wstydu, to  przyczyna poczucia winy. Jedynym miejscem dla ludzi  przeżywających takie rozterki jest szpital psychiatryczny, tytułowe „kukułcze jajo”. To tam  z własnej woli znajdują schronienie ludzie, którzy nie mogą przystosować się do życia w społeczeństwie.Trzeba jednak przyznać, że wraz z upływem lat temat „Lotu nad kukułczym gniazdem” jest nadal aktualny, ale nie ma już w Polsce tak silnego wydźwięku społeczno-politycznego jak przed ponad czterdziestoma laty, kiedy powstawała książka, a później jej sceniczna adaptacja.


„Lot nad kukułczym gniazdem" ogląda się z zainteresowaniem, choć najnowsza inscenizacja w Teatrze Powszechnym jest tak naprawdę niemal dokładną kopią filmu Miloša Formana - od scenografii począwszy, na prowadzeniu poszczególnych scen kończąc.


Audiodeskrypcja - Izabela Künstler,

Napisy – Urszula Butkiewicz

 

zdjęcie ze spektaklu

 

Przedstawienie teatralne z audiodeskrypcją zostało zrealizowane w ramach projektu Teatr „Poza Ciszą i Ciemnością” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego