Fundacja Kultury Bez Barier - Warszawa - Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie - Wojna i pokój

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Wojna i pokój

 

 

Opublikowana w 1869 roku „Wojna i pokój” jest uznawana za ro¬syjską epopeję narodową. Przedstawiana w niej panorama świata rosyjskiej arystokracji i burzliwa historia wojen napo-leońskich do dziś stanowią jedną z podstaw imperialnego mitu Wielkiej Rosji. Współcześni Rosjanie wciąż przeglądają się w bo¬haterach Tołstoja. Co wynika z tego zderzenia?

 

 

Dla twórców spektaklu adaptacja powieści jest punktem wyjścia do opowieści o okrucieństwie wojny i rosyjskich tęsknotach imperialnych, a jednocześnie materiałem do patrzenia na nasze polskie wyobrażenia o potężnym sąsiedzie ze Wschodu. Jest to próba opowiedzenia w kostiumie historycznym o konfliktach trawiących nas współcześnie.

 

Teatr Powszechny pod nową dyrekcją świadomie odwołuje się do hasła swego patrona, Zygmunta Hubnera, chcąc być „Teatrem, który się wtrąca”. Obecny konflikt geopolityczny i kryzys stosunków rosyjsko-europejskich jest znakomitym pretekstem do poważnej refleksji teatralnej.

 

Obsada: Aleksandra Bożek, Paulina Chruściel, Joanna Drozda (gościnnie), Anna Moskal, Katarzyna Maria Zielińska, Jacek Beler, Mariusz Benoit, Dobromir Dymecki (gościnnie), Grzegorz Falkowski,

Piotr Ligienza, Andrzej Mastalerz, Michał Napiątek, Sławomir Pacek, Piotr Stramowski (gościnnie)

 

Spektakl z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących odbył się 7 czerwca 2015 roku.

 


 

Spektakl z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących został wystawiony w ramach projektu „Spektakle dla każdego” dofinansowanego ze środków Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m. st. Warszawy w ramach małych grantów.