Fundacja Kultury Bez Barier - Warszawa - Teatr Narodowy w Warszawie - Opowiadania dla dzieci

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Opowiadania dla dzieci

„Literatura piękna dla dorosłych rozpadła się na kawałki, a książki dla dzieci będą jeszcze długo ostatnią skarbnicą ciekawej fabuły, logiki, wiary w rodzinę, w Boga, w prawdziwy humaniz” – powiadał autor opowiadań Isaac Bashewis Singer. Można się zgadzać z tym sądem lub nie, trzeba jednak przyjąć, że stworzone przez żydowskiego laureata nagrody Nobla opowiadania pełne są właśnie tych wartości, o jakich wspominał. Jest to więc literatura z przesłaniem, co nie znaczy, że smutno, sztywno dydaktyczna. Wszystkie wartości zostały opakowane w tak atrakcyjną fabułę, że przyswaja się je bardzo lekko, naturalnie, niemal niezauważenie. Tę cechę Singerowskiej literatury udało się utrzymać twórcom spektaklu. Powstało frapujące, barwne, atrakcyjne widowisko przeznaczone zresztą nie tylko dla dzieci. 

 

Osiem opowiadań, które przenoszą nas z Nowego Jorku w czas biblijny, a potem do mitycznego Chełma, aż wreszcie w sen Menasze i tworzą świat, w którym możliwa jest zabawa czułość i cud. Postać profesora Szemiela, zwierzęta z Arki Noego, dzieci, przed którymi otwiera się Niebo z Drabiną Jakubową, głupcy z Chełma, Ucel i jego córka Nędza oraz wiele innych postaci, w ślad za Singerem, mówi językiem zrozumiałym zarówno przez dzieci, jak i dorosłych  o najważniejszych sprawach.

 

Audiodeskrypcja - Izabela Künstler

Napisy dla niesłyszących - Urszula Butkiewicz

 

zdjęcie ze spektaklu

 

Premiera sztuki z audiodeskrypcją  odbyła się 24 maja 2009.

Napisy dla niesłyszących zostały wyświetlone po raz pierwszy w styczniu 2010 roku.

 

Przedstawienie teatralne z audiodeskrypcją zostało zrealizowane w ramach projektu Teatr „Poza Ciszą i Ciemnością” ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego