Fundacja Kultury Bez Barier - Warszawa - Teatr Narodowy w Warszawie - Bezimienne dzieło

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Bezimienne dzieło

Pasuje wszystko, z łatwością daje się rozpoznać rewolucję, jej przywódców, jej „siepaczy”, atmosferę tej, a nie innej katastrofy. Pasuje wszystko, tak jakby tekst powstawał ostatnio, gdzieś obok nas, na pewno w Polsce. A przecież to opowieść z czasów dwudziestolecia międzywojennego, tyle że zaaranżowana na tu i teraz. Wielki autor, wielki reżyser…?

Obecna odsłona „Bezimiennego dzieła” Stanisława Ignacego Witkiewicza to już trzecia próba odczytania tego dramatu podjęta przez Jana Englerta. Cała historia rozgrywa się wokół opowieści o kryzysie władzy, zagubionej, pozbawionej szacunku poddanych, opowieści o wyobcowaniu artysty i opowieści o rewolucji, o jej poplecznikach – o  czarnej, groźnej masie, która przejmuje panowanie pod hasłami unifikacji i dehumanizacji. Odczytany przez Englerta Witkacy okazuje się wciąż aktualny, pasujący jak ulał do naszych polsko-polskich wojen i wojenek.

 

Audiodeskrypcja: Iza Natasza Czapska


Napisy dla niesłyszących: Urszula Butkiewicz

 

 Zdjęcie ze spektaklu

 

Premiera spektaklu z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących odbyła sie 4 grudnia 2013 roku.

 

Spektakl odbył się w ramach projektu Teatr „Poza Ciszą i Ciemnością” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Logo MKiDN