Fundacja Kultury Bez Barier - Warszawa - Teatr Studio - Ożenek

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Ożenek

Bardzo to wszystko prawdziwe i niezwykle śmieszne. I ogromnie zaskakujące, że tak niewiele zmieniło się przez stulecia, że dylematy, rozterki, tęsknoty i pragnienia pozostały wciąż te same, odrobinę inaczej są tylko opakowywane w słowa i zachowania.

„Ożenek” to zdecydowanie najbardziej znana, już klasyczna komedia Gogola opowiadająca historię Agafii - panny na wydaniu mającej do zaoferowania nie tylko serce, ale i pokaźny posag oraz starających się o jej rękę konkurentów, w tym starego kawalera, przywiązanego do wolności Podkolesina. Reżyserem wystawienia jest Iwan Wyrypajew, jeden z najgłośniejszych rosyjskich dramaturgów ostatnich lat. Nadał on sztuce nieco mistycznego i nostalgicznego nastroju, a jednocześnie odarł ją z iluzji burząc tzw. czwartą ścianę i nie ukrywając przed widzami, że mamy do czynienia wyłącznie z teatrem, z aktorską grą, z pewnym udawaniem. Aktorzy grają więc w sposób przerysowany, bardziej właściwy XIX-wiecznym, niż współczesnym zwyczajom, przerysowane Są kostiumy, a ascetyczna, nieco zaskakująca scenografia sprawia, że sam teatr odbija się w teatrze. Co na to wszystko widzowie? Śmieją się, śmieją i obserwują z sympatią konkury.


Zdjęcie ze spektaklu


Spektakl z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących odbył się 23 czerwca 2013 roku oraz 22 grudnia 2013 roku.


Projekt Teatr „Poza Ciszą i Ciemnością” Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” i Fundacji Kultury bez Barier jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Logo MKiDN