Fundacja Kultury Bez Barier - Projekty - Warszawa - Miganie przez czytanie

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Miganie przez czytanie

 

 

KONCEPCJA


"Miganie przez czytanie" to projekt Fundacji  Kultury bez Barier, którego założeniem była promocja czytelnictwa i języka polskiego wśród dzieci i młodzieży Głuchej. Adam Stoyanow - osoba Głucha, stworzył dwa autorskie teksty bajek w Polskim Języku Migowym(PJM), które zostały nagrane i opublikowane na portalu YouTube. Bajki były wykorzystywane podczas 4 warsztatów dla dzieci, podczas których prowadzący rozmawiali z uczestnikami o literaturze, zachęcali do sięgania po książki. Każdorazowo warsztaty były prowadzone przez osoby Głuche, w PJM. Na każdym spotkaniu był obecny również tłumacz na język polski foniczny, tak by osoby słabosłyszące oraz słyszące mogły uczestniczyć na równi z Głuchymi odbiorcami. 1 warsztat został zrealizowany na prośbę młodzieży z Instytutu Głuchoniemych, którzy chcieli poszerzyć swoje kompetencje w zakresie języka polskiego i znajomości literatury.



CEL


Celem projektu jest popularyzacja czytania wśród dzieci Głuchych, dla których Polski Język Migowy jest językiem pierwszym. Dla dzieci Głuchych język polski jest językiem obcym. Dla nich gramatyką są mimika twarzy, ruchy dłoni oraz postawa całego ciała. Rozumiejąc specyfikę tej grupy i ich problem z językiem polskim, poprzez pokazanie im bajek w PJM, chcieliśmy zachęcić do czytania.

 

 

REALIZACJA


W ramach projektu zorganizowaliśmy 5 spotkań:

30.09.2018 - Kino Elektronik(spotkanie odbyło się w ramach COOLturalnego Dnia Głuchego, który był częścią 6. Warszawskiego Festiwalu Kultury bez Barier);
06.10.2018 - Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy(wydarzenie w ramach 6. Warszawskiego Festiwalu Kultury bez Barier);
10.12.2018 - Instytut Głuchoniemych;
10.12.2018 - siedziba Fundacji Kultury bez Barier;
12.12.2018 - Instytut Głuchoniemych;

 

Każde spotkanie było prowadzone w Polskim Języku Migowym(PJM) przez osoby g/Głuche. Na dwóch pierwszych warsztatach Adam Stoyanow, osoba Głucha, zaprezentował bajki własnego autorstwa w Polskim Języku Migowym. Jest to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, bajka wymyślona i opowiedziana przez osobę Głuchą dla dzieci Głuchych. Nikt bardziej, jak osoba dla której PJM jest pierwszym i głównym językiem, nie przyciągnie dzieci niesłyszących, posługujących się również PJM. Kreatywne i twórcze prezentacje bajek miały zachęcić najmłodszych do sięgania po różnorodne teksty. Na warsztatach obecni byli również tłumacze na język polski foniczny.

 

 

EFEKTY


2 bajki w Polskim Języku Migowym:

5 scenariuszy warsztatów

1 klip promocyjny

 



DOSTĘPNOŚĆ

 

Wszystkie warsztaty były prowadzone w Polskim Języku Migowym(PJM), na każdym był obecny także tłumacz na język polski foniczny.

 

 


 

Projekt "Miganie przez czytanie" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego