Fundacja Kultury Bez Barier - Aktualności - Krakowska uczta teatralna

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Jesteś tutaj:Strona główna / Aktualności / Krakowska uczta teatralna

Krakowska uczta teatralna

"Ziemia Obiecana" Reymonta poza ciszą i ciemnością

Już sama powieść rozpychała się dźwiękami. Zapisane na kartach stron, wprost i między wierszami, rozbrzmiewały mieszaniną głosów ludzkich i przemysłowych, mieszaniną niepokojącą, wypełnioną wzajemnie znoszącymi się nadzieją i zwątpieniem, bogactwem i biedą, rozkwitem i obumieraniem.

Przygotowana w teatrze im. Juliusza Słowackiego inscenizacja ponadczasowej powieści Władysława Reymonta wykorzystała te naturalne brzmienia i przeniosła je na scenę. Powstał pełnokrwisty spektakl muzyczny, „Ziemia obiecana” frapująca zarówno słowem, jak i muzyką. Teraz będą mogli nacieszyć się nią niewidomi i niesłyszący widzowie.

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” zaprasza osoby z dysfunkcją narządu wzroku i słuchu na dostosowaną do ich potrzeb „Ziemię obiecaną” Władysława Reymonta. Spektakl, opatrzony audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących, odbędzie się 10 października w teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie (pl. Św. Ducha 1). Początek o 18.30. Bilety kosztują 25 złotych. Liczba miejsc jest ograniczona, prosimy więc o wcześniejszą rezerwację miejsc.

Zgłoszenia przyjmuje Anna Żórawska:

Tel. 22 486 96 42 wew. 4

E-mail: a.zorawska@dzieciom.pl

Przeniesiona na deski teatralne „Ziemia obiecana” łączy w sobie dramat z musicalem, tradycję ze współczesnością. Bohaterowie sztuki - Polak - Karol Borowiecki, Niemiec – Max Baum i Żyd – Moryc Welt – nie mają nic, prócz marzeń i odwagi i, jak się okazuje, to wystarcza, by założyć fabrykę w mieście, w którym o losie ludzi decydują pieniądze, pieniądze, pieniądze… Sztuka, wyreżyserowana przez Wojciecha Kościelniaka, w zasadzie pozostaje wierna Reymontowskiemu oryginałowi, dodatkowo obdarza go jedynie doświadczeniem dziesiątek lat XX wieku.

plakat spektaklu ziemia obiecana

Pokaz „Ziemi obiecanej” z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących jest częścią projektu Teatr „Poza Ciszą i Ciemnością”. Działania podejmowane w jego ramach są dofinansowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt „Poza Ciszą i Ciemnością” został zainaugurowany przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” w 2008 roku. W jego ramach udało się do tej pory: udostępnić 29 spektakli w dziewięciu polskich teatrach, przygotować audiodeskrypcje i napisy do 24 filmów, dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnością sensoryczną znaczną część ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego i cztery sale Zamku Królewskiego w Warszawie oraz część ekspozycji Muzeum Narodowego w Warszawie, a także wydać z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących pięć filmów, dostępnych w ogólnej sprzedaży na DVD. Projekt „Poza Ciszą i Ciemnością” w maju 2011 roku otrzymał Nagrodę Mieszkańców w konkursie S3KTOR 2010, organizowanym przez Urząd m.st. Warszawy.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Galeria zdjęć

  • Plakat spektaklu

    Plakat spektaklu "Ziemia obiecana"

Powrót do: Aktualności