Fundacja Kultury Bez Barier - Aktualności - Konkurs „Serwis www bez barier” rozstrzygnięty!

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Jesteś tutaj:Strona główna / Aktualności / Konkurs „Serwis www bez barier” rozstrzygnięty!

Konkurs „Serwis www bez barier” rozstrzygnięty!

Konkurs "Serwis www bez barier" wygrały dwie instytucje - Zamek Królewski i Ninateka.plMuzeum Zamku Królewskiego w Warszawie i Ninateka.pl – to najbardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnością serwisy internetowe instytucji i akcji kulturalnych. Wczoraj w czasie Wielkiej Gali Integracji w warszawskiej Arenie Ursynów poznaliśmy laureatów konkursu "Serwis www bez barier" organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i UM st. Warszawy.


W pierwszej edycji wyróżniono serwisy instytucji kultury i akcji lub wydarzeń kulturalnych.Zdecydowanymi zwycięzcami okazały się Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie i Ninateka.pl, serwis Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Oba są bardzo dobrze przygotowane do nadchodzącego wymogu dostosowania swoich stron pod kątem standardu WCAG 2.0, który stanie się obowiązkowy dla wszystkich serwisów instytucji publicznych już od 1 czerwca przyszłego roku. Pierwszy z laureatów przygotował wyjątkowo różnorodny serwis, który pomimo tego świetnie wypadł w badaniu na podstawie 54 zmiennych odnoszących się do WCAG 2.0. Wyjątkowo ciekawym zgłoszeniem okazała się też druga ze zwycięskich stron, prezentująca treści takie jak zapisy filmów, czy spektakli teatralnych. Ze względu na wdrażanie rodzaje audiodeskrypcji i innych rozwiązań, przybliża ona jednak w naprawdę ciekawy sposób treści audiowizualne także osobom niewidomym.


Konkurs wsparły merytorycznie IAB Polska – Związek Pracodawców Branży Internetowej i Fundacja Kultury Bez Barier, a także patron honorowy wydarzenia: Krajowy Lider Cyfryzacji: Włodzimierz Marciński. Podejmując swoje decyzje Jury opierało się na opiniach specjalistów dostępności stron internetowych, a także wynikach testów aplikacji mobilnych przeprowadzanych przez osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, takimi jak dysfunkcja narządu wzroku czy niepełnosprawność intelektualna. Obradom Kapituły przewodniczył prezes Integracji, Piotr Pawłowski. Kolejne innowacyjne serwisy internetowe pomagające zwalczać wykluczenie cyfrowe i społeczne osób z niepełnosprawnością nagrodzone zostaną już w przyszłym roku.

Galeria zdjęć

  • Logo konkursu Serwis www bez barier

    Logo konkursu Serwis www bez barier

Powrót do: Aktualności