Fundacja Kultury Bez Barier - Aktualności - Inteligentnie, ale gorzko w Polonii

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Jesteś tutaj:Strona główna / Aktualności / Inteligentnie, ale gorzko w Polonii

Inteligentnie, ale gorzko w Polonii

Spotkanie z mistrzem Janem Englertem

Labirynt uczuć i namiętności, a w nim ludzie ze swymi tajemnicami, które co jakiś czas są odkrywane, wiedzący coraz więcej i nie potrafiący, a może nie chcący uwierzyć w to, co wiedzą, mający jeszcze marzenia, ale już wątpiący w możliwość ich realizacji. Taki jest  świat sztuki Sandora Maraiego „Przygoda”, tacy są jej bohaterowie. Dramat, cieszący się od kilkudziesięciu lat ogromną popularnością na Węgrzech, od 2010 roku grany jest na deskach Teatru Polonia. Teraz sztuka ta została dostosowana do potrzeb widzów z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.  

Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, w ramach projektu Teatr „Poza Ciszą i Ciemnością”,  zaprasza widzów niewidomych i niesłyszących do Teatru Polonia na spektakl „Przygoda”. Wystawienie opatrzonej audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących sztuki odbędzie się 2 września br. początek o 19.30.

Bilety, w ramach projektu Teatr „Poza Ciszą i Ciemnością” kosztują 40 złotych. Liczba miejsc jest ograniczona, prosimy więc o ich wcześniejszą rezerwację.

Zgłoszenia przyjmuje Anna Żórawska.

Rezerwacji można dokonać mailowo:

a.zorawska@dzieciom.pl lub telefonicznie  22 486 96 42 wew. 4

Zarezerwowane bilety należy odebrać najpóźniej do 31 sierpnia 2012.

"Przygoda” to historia jednego dnia z życia znakomitego profesora medycyny Kadara zmuszonego przyjąć do wiadomości, że budowany przez niego porządek świata się rozsypuje, że dzień największego triumfu jest w rzeczywistości dniem klęski, a przygodą jest nie misterium życia, lecz śmierci. Sztuka, rozgrywająca się w serii dwójkowych dialogów, to wielki sprawdzian umiejętności aktorskich; sprawdzian, w którym na pierwszy plan wysuwa się bez wątpienia grający główną rolę Jan Englert. Poprzeczka zostaje przez niego zawieszona tak wysoko, że pozostali aktorzy nie mają szans wspiąć się na ten poziom. A jest to poziom, który sprawia, że sztuka nie przeistacza się w melodramat, lecz pozostaje inteligentną, choć gorzką ofertą skłaniającą do zadawania ważnych, bardzo ważnych pytań.   

Działania podejmowane w ramach projektu Teatr „Poza Ciszą i Ciemnością” są dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt „Poza Ciszą i Ciemnością” został zainaugurowany przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” w 2008 roku. W jego ramach udało się do tej pory: udostępnić  29 spektakli w dziewięciu polskich teatrach, przygotować audiodeskrypcje i napisy do 24 filmów, dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnością sensoryczną znaczną część ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego i cztery sale Zamku Królewskiego w Warszawie oraz część ekspozycji Muzeum Narodowego w Warszawie, a także wydać z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących pięć filmów, dostępnych w ogólnej sprzedaży na DVD. Projekt „Poza Ciszą i Ciemnością” w maju 2011 roku otrzymał Nagrodę Mieszkańców w konkursie S3KTOR 2010, organizowanym przez Urząd m.st. Warszawy.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Galeria zdjęć

  • fot. Robert Jaworski [źródło: http://www.teatrpolonia.pl/spektakl-przygoda]

    fot. Robert Jaworski [źródło: http://www.teatrpolonia.pl/spektakl-przygoda]

Powrót do: Aktualności