Fundacja Kultury Bez Barier - Aktualności - IV Forum Kultury Bez Barier. KONFRONTACJE

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Jesteś tutaj:Strona główna / Aktualności / IV Forum Kultury Bez Barier. KONFRONTACJE

IV Forum Kultury Bez Barier. KONFRONTACJE

Budowa sprawnej komunikacji pomiędzy instytucjami kultury / szkołami / opiekunami osób z niepełnosprawnością.

Forum poświęcone działaniom kulturalnym skierowanym do osób ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością intelektualną.

 

Określenie zasad właściwej komunikacji pomiędzy instytucjami kultury a zorganizowanymi grupami osób z niepełnosprawnością - właśnie tą kwestię, jako jedno z zagadnień wymagających najszybszego uregulowania, zgłaszali uczestnicy III Forum Kultury Bez Barier.

 

Szczególną uwagę zwracano na grupy, w których są osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz niepełnosprawnością intelektualną. Osoby te coraz częściej uczestniczą w wydarzeniach organizowanych przez placówki kultury, coraz liczniej biorą też udział w Warszawskim Festiwalu Kultury bez Barier. Powszechna powinna być zatem świadomość, że do takiej wizyty, każda placówka kultury musi się odpowiednio przygotować.

 

Zacznijmy zatem od początku. Wizytę w instytucji kultury, poprzedza zawsze proces wyboru zajęć. Już w tym momencie kluczową kwestią staje się komunikacja pomiędzy instytucją a odwiedzającymi.

 

Z jednej strony mamy edukatora dla którego niezbędne jest poznanie potrzeb przyszłych uczestników organizowanego wydarzenia. Jest to szczególnie ważne gdy mamy do czynienia z grupą, w której są osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W celu przygotowania się do takiej wizyty należy przeprowadzić wywiad wstępny. Na jego podstawie edukator będzie mógł przygotować zajęcia odpowiadające potrzebom uczestników.

 

Z drugiej strony mamy opiekuna, który podzieli się swoją wiedzą na temat grupy. Może także, zgodnie ze wskazówkami, przygotować podopiecznych do wizyty. Często jednak nie ma świadomości jakie informacje o uczestnikach będą pomocne edukatorowi.

 

Jak zatem pytać o potrzeby? Spróbujmy się pozytywnie skonfrontować. Przedyskutujmy wspólnie, w gronie osób z niepełnosprawnością, ich asystentów/opiekunów oraz pracowników instytucji kultury, rozwiązania, które przyczynią się do profesjonalizacji dostępnej oferty kultury.

Forum zaplanowaliśmy na maj, tak aby wypracowane materiały zostały wykorzystane do organizacji VI Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier.


Program: 

9:30 - 10:00        Rejestracja

10:00 - 10:15      Uroczyste otwarcie forum

10:15 - 10:30      Wprowadzenie do tematu forum. Jaką rolę odgrywa komunikacja w procesie tworzenia wydarzeń dla osób z niepełnosprawnością.

10:30 - 11:30      Konfrontacja 1 Nakreślenie obecnej sytuacji dostępności kultury widzianej z perspektyw różnych grup odbiorców.

11:30 - 11:45      PRZERWA

11:45 - 13:00      Konfrontacja 2 Praca w grupach: Formularz zgłoszeniowy - O co i jak pytać? / Komunikacja - Jak promować wydarzenia i docierać do odbiorców? /Pomysły na działania - Jakie aktywności i w jakiej formie zaproponować?

 13:00 - 13:30     PRZERWA

13:30 - 14:30      Przedstawienie głównych wniosków z pracy grupowej podczas Konfrontacji 2

14:30 - 15:00      Warszawski Festiwal bez Barier 2018 (Co? Gdzie? Kiedy?)

15:00 - 15:30      Podsumowanie i zakończenie forum

 

Kiedy: 28 maja (poniedziałek), godz. 9.30 -16.00

Miejsce: Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego - ul. Koszykowa 26/28, Warszawa

Zgłoszenia:  https://goo.gl/forms/xjz33EQGWkrxTOAn2

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Do udziału zaprosimy przedstawicieli instytucji kultury, pracowników oświaty oraz odbiorców wydarzeń.

 

TRANSMISJA:

https://youtu.be/iPJNxXsI7dI

 

Zapewnimy pętle indukcyjną, tłumacza PJM a także streaming na żywo z napisami uproszczonymi.

W razie pytań lub wątpliwości, chętnie pomożemy. Prosimy pisać na adres aleksandra@kulturabezbarier.org

 

Organizator: Fundacja Kultury bez Barier

Współorganizator: Teatr Studio i Urząd m. st. Warszawy

Galeria zdjęć

  • Zdjęcie: IV Forum Kultury Bez Barier. KONFRONTACJE

Powrót do: Aktualności