Fundacja Kultury Bez Barier - Projekty - Cała Polska - Encyklopedia Sztuki w PJM 3

Szybkie linki

Kultura bez barier


Wyszukaj

Wyszukiwarka

Ustawienia

Czcionka:

Facebook

Sonda

Czy Twoim zdaniem kultura w Polsce jest dostępna?

Wybierz odpowiedź
63%
34%
2%

Encyklopedia Sztuki w PJM 3KONCEPCJA


Doświadczenie osób związanych ze społecznością osób z wadą słuchu mówi, że mają oni znacznie utrudniony dostęp do sztuki. Widząc zainteresowanie ze strony Głuchych/słabosłyszących, Fundacja we współpracy z Pauliną Celińską – pomysłodawcą, zapragnęła rozwinąć działania edukacyjne.

 

 

CEL


Umożliwienie pełnego dostępu osobom Głuchym/słabosłyszącym do sztuki i pojęć z nią związanych oraz rozwijanie zainteresowania sztuką i kulturą w środowisku osób niesłyszących.

 

 


REALIZACJA


W 2018 roku niesłyszący (młodzież, dzieci i osoby dorosłe) uczestniczyły w oprowadzaniu i warsztatach w sześciu instytucjach kultury w Polsce: Muzeum Narodowym w Warszawie, Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskim, Muzeum Śląskim w Katowicach, Galerii Arsenał w Białymstoku, Galerii Labirynt w Lublinie.

W ramach projektu stworzono filmy z tłumaczeniem PJM do 51 definicji z dziedziny sztuki, m.in.: akademia, bazylika, emalia, manufaktura, ołtarz, synagoga, tkanina artystyczna i innych, które poszerzyły katalog haseł Encyklopedii sztuki w PJM do blisko 200! EFEKTY


 51 filmów z tłumaczeniami na Polski Język migowy haseł związanych ze sztuką. Filmy są dostępne m.in. na stronach Artinfo, Muzeum Śląskiego, Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki, portalu czytanieobrazów.pl oraz na płytach DVD.

Link do Encyklopedii Sztuki w PJM: http://www.gag.art.pl/encyklopedia-sztuki-w-polskim-jezyku-migowym/PARTNERZY


Logo Grupy Artystów Głuchych Logo Muzeum Śląskiego w Katowicach  Logo Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki Logo muzeum Narodowego w Warszawie

 Logo Galerii Arsenał w Białymstoku  Logo Galerii Labirynt w LublinieLogo Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

 


 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo programu Kultura dostępna